Blog

Lazerle Hemoroid Tedavisi Hakkında

Lazerle hemoroid tedavisi yöntemi hemen hemen tüm hemoroid evrelerinde kullanılabilmektedir. İster iç ister dış hemoroid memeleri, hatta tromboze olmuş hemoroidler bile lazer yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Bu yazımızda lazerle hemoroid tedavisinin hangi evrelerde ve nasıl uygulandığı hakkında bilgi vereceğiz. Aynı zamanda, lazerle hemoroid tedavisi sonrası hastalarımızın iyileşme döneminden de bahsedeceğiz.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle hemoroid tedavisi prosedürü şu şekildedir: Hemoroid memelerinin köklerindeki toplardamarlar içten lazer ışınları ile kurutuluyor. Bu zaman lazerle temas sağlanan yerlerde bir bağ dokusu gelişmeye başlar. Bu bağ dokusu memelerin gelişimini önler ve böylece sonraki zamanlarda da aynı bölgede hemoroid oluşmasının önüne geçilmiş olur. Kökte yapılan işlemler tamamlandıktan sonra, dışarı sarkan hemoroid memeleri odaklanmış lazer ışını ile kırpılarak dikkatli bir şekilde çıkarılır. Bu sayede hasta aynı gün evine dönebilmekte ve günlük işlerine normal bir şekilde devam edebilmektedir.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Hangi Evrelerde Uygulanır?

Lazer yardımıyla hemoroid tedavisi, başka bir adla da bilinir – lazer koagülasyon. Bu minimal invaziv uygulama ile özellikle ikinci ve üçüncü derece hemoroitlerde tamamen kurtulmak amaçlanmıştır.
Lazerle hemoroid tedavisi hastalığın ilk aşamalarında hem sorunu ortadan kaldırmakta, hem de profilaktik görev üstlenerek gelecekte oluşabilecek hemoroidleri önlemektedir. Lazer ışını aracılığı ile içeride ve dışarıda bulunan hemoroid memeleri yeri ve deriniği ne olursa olsun kolaylıkla kurutulmakta ve ortadan kaldırılabilmektedir.

Tromboze Hemoroid Tedavisi Lazer Yöntemi İle Mümkün Müdür?

Lazer yöntemi hatta tromboze hemoroid tedavisinde de başarı ile kullanılmaktadır. Ancak, bu durumlarda hastalığın seyrinin akut doğasını gidermeye yönelik ön tedavi de gerekmektedir.

Lazerle Hemoroid Tedavisinin Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?

Hemoroid sorununun birkaç mini invaziv uygulamalarla tedavisi mümkündür. Bunlar kriyoterapi, lastikle boğma yöntemi vb. yöntemlerdir. Lazerle hemoroid tedavisini bu yöntemlerden ayıran temel özellikler aşağıdakilerdir:

  • Lazer tedavisinde hemoroid memelerinin köküne nüfuz edilerek hemoroidlerin kökten tedavisi amaçlanmaktadır.
  • Lazerle hemoroid tedavisinde lazerle kurutulan bölgede oluşan bağ dokusu yeni hemoroid memelerinin oluşumunu engeller.
  • Lazerle hemoroid tedavisinde görünür hiçbir yara veya lazer kesim izi oluşmamaktadır.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Sonrası Hasta Günlük Yaşamına Dönebilir Mi?

Bu prosedür genellikle bir ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra çoğu durumda pansuman bile gerekli değildir. Uygulamadan sonra ilgili hekim tarafından tekrar muayene edildikten birkaç saat sonra hasta taburcu edilir. Böylece hasta aynı gün evine dönebilmektedir.
Lazerle hemoroid tedavisi sonrası iyileşme dönemi klasik ameliyatlardaki gibi uzun süreli ve komplikasyonlu değildir.  Hasta uygulamadan bir gün sonra iş hayatına ve sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Lazerle hemoroid tedavisinin bir avantajı da yan etkilerinin neredeyse hiç olmamasıdır.
Lazer yöntemi anal fissür ve fistül tedavilerinde de başarı ile uygulanmaktadır.
Lokasyonumuz